ÜRÜNLER

Yelek

İnsanların farklı alanlarda kullanmış olduğu yelekler farklı avantajlar sağladığı gibi insanların görünümlerine de farklı bir hava katmaktadır. Bundan dolayı da farklı alanlarda kullanılabilecek çok sayıda yelek türü vardır. Gerek bayanların gerekse de erkeklerin kullanacağı yeleklerin her yaş için farklı modelleri bulunmaktadır. Yelek denilince insanların aklına okul yelekleri, ikaz yelekleri ve işçi yelekleri için çok farklı türler gelmektedir.

Okul zamanı çocuklarını okullara gönderen aileler, özellikle çocukları üşümesin diye çok ciddi bir çaba sarf ederler. Böyle dönemlerde yelekler annelerin en önemli kurtarıcılarıdır. Farklı modelleri bulunan okul yelekleri, öğrencilerin görünüme hava katan en önemli kıyafetlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Hem kız hem de erkek öğrenciler için farklı modellerin yer alması ise ailelerin farklı seçenekler arasından çocukları için uygun olan modeli tercih etmesini kolaylaştırmaktadır.

Okul yeleklerinin çok farklı modelleri vardır. Fermuarlı ve düğmeli olan modellerden bazıları mevsimlere bağlı olarak daha fazla ilgi görmektedir. Ayrıca farklı malzemelerden üretilen bu yeleklerin bazıları çok sıcak tutarken bazıları ise bahar mevsiminde kullanılmaya çok daha uygundur. Ayrıca yelek modellerinin bir kısmında cep bulunmaz iken önemli bir kısmında ise cep vardır. Cepli modeller sayesinde çocuklar kalem, silgi ve benzer okul araç gereçlerini bu ceplerde taşıyabileceği gibi fermuarlı olan ceplerde para ya da cüzdan taşınabilmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında okul yelekleri için bir kıyafetten daha öte olduğu söylenebilir.

Çalışma Ortamlarının Güvenliğini Sağlayan Yelekler

İşçiler de yelek kullanmakta ve bu yelekler sayesinde hem güvenlik hem de benzer alanlarda bir takım avantajlar kazanmaktadırlar. Çalışma ortamları özellikle açık havada olan işçiler, farklı hava şartları altında bulunmak durumundadır. Bu tür havalar bazen işçilerin görülmesini zorlaştırmaktadır. Böyle alanlarda kullanılan yelekler, buradaki ihtiyacın etkili olarak karşılanması açısından çok önemli bir rol oynar. Üzerinde yer alan fosforlu bölümler, en ufak ışıkta dahi parlayarak işçilerin fark edilmesini sağlar ve böylelikle de olası kazalar engellenmiş olur.

İşçiler tarafından kullanılan ikaz yeleklerinin farklı modelleri vardır. Erkek ve bayanlara uygun modellerin bulunması, herkesin bu yelekleri kullanmasını kolay hale getirir. Yelek diğer kıyafetlerden farklı olmasına karşın bunların da farklı bedenleri vardır. Cepli ve cepsiz modellerin yer aldığı seçenekler sayesinde işverenler istedikleri türden bir ikaz yeleği alabilirler. Ayrıca bu yeleklerin farklı mevsimlere uygun türleri de vardır. Polar ve benzer kumaştan yapılan yelekler, kış aylarında güvenliğe katkı sunmasının dışında, çalışanların sıcak kalmasında da çok önemli bir rol oynar. Bu durum ise işçilerin daha az hastalanması ve iş devamlılığı anlamına gelir. Yaz ve bahar aylarında ise bu durum tam tersi olarak ince ve sıcak tutmayan kumaşlar kullanılır. Bu kumaşlar çalışanları terletmez ve verimliliklerini bundan dolayı engellemez.

Yelek Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yelek tercih etmek çok kolay bir işlem olmasına karşın dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bunların başında mevsimler gelir ki bu hususun dikkate alınmaması, alınan yeleklerin bir süre kullanılmamasına neden olabilir. Bahar ayları için alınacak ince yelekler, kış aylarında kullanılamaz. Ya da bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Bunun dışında cepli ya da cepsiz modellerin seçilmesi de çok önemlidir. Özellikle okul döneminde olan çocuklar için cepli modeller çok daha avantajlıdır. Cepsiz olan modeller ise farklı durumlarda tercih edilebilir. Son olarak da mutlaka beden ölçüleri dikkate alınmalı ve kullanıcılar buna göre seçimlerini yapmalıdır.